Nikah talak iman konuları

Misafir Kullanıcı

Nikahim var mı ne yapmalıyım?

Hocam ben cok zor bir durumdayım lütfen bana yardim edin size bir kaç soru soracağım biraz uzun olacak kusura bakmayın. Benim nikah konusunda hassasiyetim var eşim de bunu biliyor ve beni bu konuda üzüyor. Zayif noktamı biliyor ve bununla beni tehdit ediyor. Ailesiyle bir sure oturdum elimden altınlarima kadar aldilar. Babamın evine bile zor gonderdiler. Üzüntüden kanser olacak duruma geldim hocam. Evimizi ayirdik simdi baska sorunlar cikti. Size sorularımı asagidaki yazıda soracağım

1- Ben bir an esimden evlendiğime pişmanlık duyup senle evlenmeseydim dedim. Bana böyle düşünüyorsan seni boşuyorum dedi. Ya da beni sevmezsen seni boşuyorum diyor. Insanin duygu durumu degistigi icin ben bazen seviyorum diyorum bazen sevmiyorum diyorum. Insanin icini Allah bilir ve kimse ne düşündüğünü kavga sözlerine bakarak kanitlayamaz. Insanin ic dunyasiyla ilgili soylenen bu sözler normal sartlarda talak olur mu?

2- Eşim kira vermemek için annesi ve babasının evinde oturmak istiyor. Ben anlaşamadığım için kabul etmiyorum. Aramizda bir kaç kez su konuşma geçti:
– ben taşınacağım. Benimle gelmezsen babanin evine gidersen seni bosadim
– bosadin mi?
– evet gelmezsen boşadım
Aramizda bu konuşma gecti öncelikle bu şartlı talak mıdır yoksa normal talak mıdır?
ben bu lafın üzerine kavga edince bana git dedi evden gitmek zorunda kaldim. Eşim eger pisman olup bana döner yalvarirsa ben senden hic bir zaman vazgecmedim oyle bir niyetim yoktu derse;
Ben diyanetin fetvasına göre amel edebilir miyim? (Diyanetin fetvasında şartlı talak tehdit, engelleme maksadiyla verilmişse yemin olur talak olmaz yazıyordu)

3- Eşim bazen dinen yanlis olabilecek sözler söylüyor. Ben onu uyarırsam ve o an bana sinirliyse sanane karışma nolmus yani vb. Tepkiler veriyor. Hemen tövbe ettiriyorum kelime i şehadet getiriyor. Dinden çıktıysa da inşallah gerii dönüyor. Peki varsa nikahimiz da geri döner mi? Yine diyanetten bir hoca kadin zor durumdaysa ve nikah tazeleme imkani yoksa dine dönüş yeterlidir şafi mezhebi taklit edilir diyordu. Ama bazı hocalar nikah Şafi ye göre kiyilmadiysa bu taklit yapilamaz diyor. Benim. Baska carem olmadığı icin bu fetva ile amel edebilir miyim?

4- Hocam bir de eşim yine bir gün şartlı talak lafzi kullandı sen boyleysen bunu yaparsan bosadim gibi bir şey dedi. Bosadin öyle mi dedim evet benim dedigim olmazsa evet dedi. Sonra iş ciddiye binince olay büyüyünce sen beni Bosadin dedim ne boşamasi tövbe tövbe dedi. Yalan söylüyor veya veya unuttu bilmiyorum ama ama is ciddiye binince yok öyle bir şey dedi. Butun bunların sonucunda benim nikahim ne durumdadır hocam yukarıda anlattığım sekilde amel edebilir miyim?

5- Kaderi yendim kaderim bana boyun eğecek demek kafir eder mi?

Cok zor durumdayim hocam yuvam yıkılıyor. Daha 20 yaşındayım öğrenciyim hayattan bir umudum kalmadı. Yuvami yikmak esimden ayrilmak istemiyorum şeytan bizimle uğraşıyor. Aileler de işin icine girince agzimizdan kötü seyler çıkıyor annemlerdeyim ve ağlıyorum sadece. Eşimin beni sevdiğinden eminim. Zayıf noktami kullanıyor. Benim acizligimi biliyor. Sabahtan aksama kadar ağlıyorum. Yemeden icmeden kesildim. Benim bir çıkış yolum var midir esim gelirse onu affetmeli miyim bilmiyorum bana yardim edin.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Nikah talak iman konuları

Konusuda Soru Sormak İster Misiniz ? Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Değerlidir.

Ebu Zer
Birinci sorunuzun cevabı seni boşuyorum kelimesi boşama sayılmaz dili geçmiş zaman kullanması gerekiyor örneğin boşadım, boş ol gibi . İkinci sorunuzun cevabı ise ilk önce şartlı boşama yapmış daha sonra sizin belirttiğiniz üzere farklı şeyler olmuş bunu en iyi eşiniz bilir çünkü onun kalbinden ne geçti biz buradan bilemeyiz bu konuda fıkhi iyi bilen  bir hocadan fetva almanızı tavsiye ederiz. Üçüncü sorununu cevabi kişi dinden çıktıysa dini nikahı düşer bu doğru fakat tekrar dine girdiği zaman birçok âlim geri geleceğini söylüyor İmam şafi bu konuda tekrar erkek karısını nikahına alabilir görüşünde sizde bunu taklit edebilirsiniz . Dördüncü sorunuzun cevabı talakta şaka olmaz şartlı boşama şunu şunu yaparsan seni boşadım dediyse burada di'li geçmiş zaman kullanmıştır ve o işi siz yapmışsanız ondan boş olursunuz . Beşinci sorunun cevabı bu konuda neyi anlatmak istiyorsunuz anlamadık kaderi yendim derken kişi yüksek bir yere çıkıp kendini aşağıya bıraksa bu kişi eceli gelmişse ölür , ölürse kaderi bu şekilde deriz yani Allah kulunun  kaderini , kendi iradesine bırakmıştır iyiye de kötüye de kullanabilir. İnşallah doğru yolu bulur mutlu olursunuz sabrediniz . Detaylı bilgi için TIKLA    
Konuya Bir Cevap Yazın

  • 41 Kayıtlı Üye
  • 4047 Konu
  • 4667 Cevap
  • Son Üye xYaHYa71