Kürtajın dinimizdeki hükmü nedir?

Misafir Kullanıcı

hamileyim ancak kurtaj olmayi düşünüyorum dinimizde yeri nedir?

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Kürtajın dinimizdeki hükmü nedir?

Konusuda Soru Sormak İster Misiniz ? Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Değerlidir.

Hoca

Kürtaj; kelime itibariyle kazımak anlamına gelir. Teknik bir terim olarak başlamış bir gebeliğin tıbbî bir müdahale ile sonlandırılması demektir.

Çocuk, Allah’ın insana lütfettiği en güzel nimetlerden biridir. Bu nimet, büyüklüğü nispetinde bir sorumluluk; aynı zamanda bir külfettir. Gönül aydınlığı çocuklarımız, önemli bir imtihan vesilesidir. Bir insanın dünya ve ahiret hayatını yakından ilgilendirecek kadar hassas bir sorumluluk alanı ortaya koyar. Çocuk dünya hayatının süsü, göz aydınlığı; ahiret yurdunun huzur vesilesidir.

 

Kur’an-ı Kerim çocukların korunması hususunda önemli tedbirler almıştır. Bunların başında çocukların hayat hakkı yer almaktadır. Çocukların öldürülmesinin yasaklanması hususunda Kur’an ayetleri iki ayrı meseleye dikkat çekmektedir. Bunlardan biri cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi; diğeri ise henüz hayat bulmamış ceninin hayat hakkının sonlandırılması yani kürtaj meselesidir.

Allah’u Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “(Ey Muhammed!) De ki: “Gelin, Rabbinizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya iyi davranın. Fakirlik endişesi ile çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. (Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Meşrû bir hak karşılığı olmadıkça, Allah’ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin. İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız.” (1)

En’am suresindeki bu ayet-i kerimede en büyük haramlar sayılırken geçim korkusu ile çocuk öldürme üçüncü sırada zikredilmiştir. Ayrıca aynı surenin diğer bir ayetinde ise “Beyinsizlikleri yüzünden bilgisizce çocuklarını öldürenler, Allah’ın kendilerine verdiği rızkı –Allah’a iftira ederek- haram sayanlar, mutlaka ziyan etmişlerdir. Gerçekten onlar sapmışlardır. Doğru yolu bulmuş da değillerdir”(2) buyrularak çocuk öldürenlerin büyük hüsrana uğrayacakları haber verilmiştir. Başka bir ayet-i kerimede ise “yoksulluk korkusu ile çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır”(3) buyrulmuştur. Burada “fakirlik korkusu” veya “geçim kaygısıyla” şeklindeki kayıtlardan hareketle anne karnındaki çocuğun öldürülmesinin yasak olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Yaşama hakkı Allah tarafından insana bahşedilmiş en temel haktır. Bu nedenle hiçbir kimse Allah’ın verdiği canı alamaz. Allah’a kulluk için yaratılmış, imtihan için yeryüzüne gönderilmiş insanın dünyaya gelmesi kendi elinde olmadığı gibi dünyadan ayrılması da kendi yetkisinde değildir. Dünyaya gelmesi de, ölümü de ilahi iradenin elindedir. İnsan, Allah’ın verdiği ömrü sonuna kadar muhafaza etmek ve onu en iyi şekilde değerlendirmekle mükelleftir. Bir insanın ne kendini ne de bir başkasını haksız yere öldürmeye hakkı olamaz.

 

           Çocuklarımız birer çiçektir. Evimizin neşesi, bereketidir. Onları geçim sıkıntısı veya dünyevi bahanelerle daha doğmadan öldürmeye, hayat haklarını ellerinden almaya hiçbirimizin hak ve yetkisi yoktur.

 

1-En’am 6/151

2-En’am 6/140

3-İsra      17/31

 

Konuya Bir Cevap Yazın

  • 34 Kayıtlı Üye
  • 2957 Konu
  • 3574 Cevap
  • Son Üye umut