Küfür vesvesesi

Misafir Kullanıcı

 

Selamun aleyküm benim vesvese sorunum var internette bir video izlerken veya bir resme bakarkan dinle alakalı bir şey çıkınca gülmüyorum ama ya güldüysem diye aklıma takılıyor sürekli tövbe ediyorum ne yapmalıyım (gülmek küfre girermi )

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 4.3]

Küfür vesvesesi

Konusuda Soru Sormak İster Misiniz ? Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Değerlidir.

Diyanet
Vesvese şeytanın en büyük silahlarından birdir. Şeytan imanı olan kişilerin imanını çalmak için onlara bir takım vesveseler vererek dinden soğutmak ister. Sizlere tavsiyemiz bu tür vesveselere asla itibar etmemenizdir. Eğer aklınızı bu gibi vesveselerle meşgul ederseniz huzurunuz kaçar. Bu durumda aklınıza bu gibi vesveseler geldiğinde hemen Yüce Allah'a sığınmalı ve her gün düzenli olarak ihlas, felak ve nas sürelerini okunmalıdır. 
soru
Küfür Vesvesesi Hocam selamünaleyküm ben ağır okb hastasıyım uzun zamandır haşa istemeden içimden Allaha cc Peygamber efendimiz sav küfürler geçiyor ben hep o içimde ki sesle savaş halindeydim o küfür ettikçe ben hep tersini söylüyordum beynim artık yorulmuş durumda sankı artık kontrol benden çıkmış gibi neyse hocam ben dediğim gibi savaş halinde olduğum için o küfür edince bende hep Allahtan başka ilah yoktur diyordum yanlışkla haşa şeytandan dedım ne yapacağımı bilmiyorum hocam evliyim dinden çıkmış mıyım dır ben ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardım edin
Hoca

VESVESE HAKKINDA HADİSLER

* Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular: "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi. 

Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.    Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)" Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm): "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi." 

* İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir."

* İmam Mâlik'ten rivayete göre, ona şu haber ulaşmıştır: "Hâlid İbnu'l-Velid (radıyallâhu anh), Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselam)'e:    "Ben uykuda iken korkutuluyorum. (Ne yapmamı tavsiye buyurursunuz?)" diye sordu. Ona şu tavsiyede bulundu:     "Allah'ın eksiksiz, tam olan kelimeleri ile O'nun gadabından, ikabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve (beni kötülüğe atan) beraberliklerinden AIlah'a sığınırım! de!".

* Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. İkamete başlanınca yine uzaklaşır, ikamet bitince geri dönüp kişi ile kalbinin arasına girer ve şunu hatırla, bunun düşün diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir. Öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekat kıldığını bilemeyecek hale gelir."

* Müslim'in diğer bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Şeytan namaz için okunan ezanı işitti mi kaçar. Müezzinin sesini işitmemek için sesli sesli yellenir. (Ezan bitip müezzin) susunca geri döner ve vesvese verir. İkameti işittiği zaman, müezzini duymamak için gider, susunca geri döner ve vesvese verir."

* Abdullah İbnu Mugaffel radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sizden kimse hamam yaptığı yere akıtmasın. Zirâ vesveselerin çoğu bu yüzden hâsıl olur."

* Ubey İbnu Ka'b radıyallahu anh anlatıyor: "ResüIullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Abdest (sırasın)da vesvese veren bir şeytan vardır. Adı da el-Velehân'dır. Öyleyse suyun vesvesesinden kaçının."

* İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü dendi, herbirimiz içinde, (bazan, öylesine çirkin) bir şeyn ârız olduğunu görür ki, bunu söylemektense o şeyin bir korparçası olup (kendisini yakması) ona daha sevimli gelmektedir!"    Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bu söze şöyle mukabelede bulundu:    "Allahuekber, Allahuekber, Allahuekber!) Şeytan'ın hilesini vesveseye çeviren Allah'a hamd olsun!"

* Ebu Zümeyl rahimehullah anlatıyor: "İbnu Abbas radıyallahu anhüma'ya (bir gün): "İçimde duyduğum bu (fena) şeyler de ne?" diye sormuştum. Bana:     "Ne hissediyorsun ki?" dedi. Ben:     "Vallahi (onlar çok fena!) dilime alamam!" dedim.      "Şekk nev'inden bir şey mi ?" dedi ve güldü. Sonra açıkladı:      "Bu (çeşit vesveseler)den hiç kimse kurtulamaz. Nitekim Allah Teâla hazretleri (Resûlüne) şu ayeti inzal buyurmuştur. (Mealen): "Eğer sana indirdiğimiz (kitapta anlatılan bu kıssalar) hakkında bir şüphen varsa, senden evvel indirilmiş olanları okuyanlara sor. Andolsun ki, sana Rabbinden hak (olan kitap) gelmiştir, sakın şüphe edenlerden olma!" (Yunus 94).)      İbnu Abbas bana dedi ki: "Eğer içinde herhangi bir vesvese bulursan şöyle de: "O (Allah), hem evveldir, hem ahirdir, hem zâhirdir, hem bâtındır. O herşeyi bilendir" (Hadid 3). 

* Zeyd İbnu Hârise anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cebrail aleyhisselam bana abdesti öğretti. Bu meyanda bana, abdestten sonra, çıkacak bevl (sızıntısından hâsıl olacak vesveseyi önlemek) için elbisemin altına su serpmemi emretti."

Dini nikâh la ilgili soru
Hocam merhaba telefon la dinî nikâh kıyılır mı teşekkür ler  kısa sürede cevap verirseniz sevinirim
Hoca
Nikah ciddidir basite almayın
zeynep
küfür vesvesesi Ben Vesvese hastasıyım ve çok kötüyüm ölmek istiyorum ya mesela aklıma bi küfürlü söz geliyo sonra onu kabul ediyorsan mesela işte gözünü kapat diyor ardından bende ara ara sinirliyken bu hareketleri yaptım ama anlatacağım şey çok korkunç bir hata bakın benim aklıma Tövbe ve aynı zamanda kalbimede tuhaf hisler ve bi düşünce geldi yok ben Allahtan üstünmüşümde işte Tövbe bu yüzden ona küfür etmek istemişim ve şeytanın hani dedim ya işte dediği hareketi yapmışım ben hatırlamıyorum naptığımıda sinirlide değildim ortada bi nedenimde yoktu ben acaba niye yaptım o hareketi o an içime öyle bi his doğduysa ya resmen firavun gibiyim nolur yardım edin Affedilirmiyim Allah firavuna şans vermişmi Tövbe etse Affedermiydi nolur beni Affedermi  
Ahmet
Şimdi Allah bütün günahları affededer Zümer süresi ayete bal Bak şimdi okbyi bende yaşadım bu bir süreç o düşünceleri sakın umursama çünkü sen rahatsızsın ve rahatsız olduğun bir şey sana ait olamaz vesvese imandandır son liman dini okb videosunu izle kesinlikle
Konuya Bir Cevap Yazın

  • 42 Kayıtlı Üye
  • 4130 Konu
  • 4817 Cevap
  • Son Üye luciafolk15