Buybox sistemi caiz midir?

Misafir Kullanıcı

Günümüzde bir çok e-ticaret sitesinde var olan buybox sistemi caiz midir?

( buybox sistemi bir e-ticaret sitesinde ürün yayınlıyorsunuz aynı ürüne sahip satıcılar o ilanın altına girip fiyat verebiliyorlar en uygun fiyatı veren önce çıkıyor ama ilana giren herkes yine istediği fiyattan satış yapabiliyor sadece 1.sırayı sen alıyorsun) cevaplarsanız çok sevinirim Allah razı olsun

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Buybox sistemi caiz midir?

Konusuda Soru Sormak İster Misiniz ? Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Değerlidir.

Ebu Zer
İnternet üzerinden alım satım yapmak caizdir fakat iki tanıdık planlı bir şekilde fiyatı yükseltmek için fiyat verirse o zaman bu caiz olmaz.
Hoca

Buybox Sistemi caizdir içinde kandırmaca olmadığı sürece.

Ayet-i kerimede, "Birbirinizin mallarını aranızda bâtıl yollarla yemeyiniz" (el-Bakara, 2/188) buyurulur. Hz. Peygamber de şöyle buyurmuştur: "Bir kimse haksız olarak başkasının malını alırsa, Allah`ın gazâbına uğramış olarak ilâhı huzura çıkar" (Buhâri, Tevhîd, 24; Müslim, Iman, 222, 224). Buna göre, haksız ve ölçüsüz olarak fiyat yükselten kimse, insanların mallarını bâtıl yollarla yemiş ve onları Allah`ın mübah kıldığı şeylerden mahrum etmiş olur. Işte arzedilen delil ve sebeplerle, tabiîler devrinde ahlâkın bozulması, fiyatların sun`ı olarak yükselmeye başlaması ve halkın bundan zarar görmesi üzerine bazı tâbiîn hukukçuları narh koymayı caiz gördüler. Saîd b. el-Müseyyeb (ö.94/712), Rabîa b . Abdirrahmân (ö . 136/753), Yahyâ b. Saîd el-Ensârî (ö.143/760) bunlar arasındadır (el-Bâcı, el-Müntekâ Şerhu`l-Muvatta`, Mısır 1331. V. s.18).
Konuya Bir Cevap Yazın

  • 34 Kayıtlı Üye
  • 2957 Konu
  • 3574 Cevap
  • Son Üye umut